Znalezione w internecie – ulubione kanały na YouTube

Słyszałam wielokrotnie, że jeśli nie ma się konta na Twarzoksiążce, to się nie istnieje. Blog niniejszy oczywiście swoje konto ma (serdecznie tam zapraszam), ale znam takich, którzy fizycznie istnieją, a od Fejsika stronią. Znam. Niewiarygodne, a jednak. Nie znam natomiast nikogo, kto nie korzystałby z YouTube, aby co najmniej oglądać ogólnie dostępne filmy. Znakomita większość moich znajomych dodatkowo ma swoje konto i subskrybuje ulubionych autorów, aby być na bieżąco z tym, co udostępniają. Dlatego dziś chciałam podzielić się z Wami moimi ulubionymi kanałami. Pokazać i polecić te, które śledzę aktualnie.

YouTube

Większość kanałów na YouTube, które obserwuję, jest dość specjalistyczna. Mam kilka związanych z malowaniem miniaturek, kilka związanych z ogólnie pojętym rękodziełem, kilka dotyczących Bullet Journalingu (o czym niedługo będę pisać), kilka związanych z językami (ojczystym i obcymi), kilka muzycznych, kilka związanych z moją pracą zawodową.
Wiem jednak, że nie każdy się takimi kanałami zainteresuje. Dlatego wybrałam takie, które są w miarę ogólne, lub które, mimo dość wąskiego profilu, godne są uwagi. Znalazło się ich całe cztery sztuki, ale nie liczy się ilość, tylko jakość.

1. Arlena Witt – Po cudzemu
Blog – wittamina.pl
Arlena, nauczycielka języka angielskiego, nagrała i opublikowała na YouTube już sto odcinków swojego programu. W każdym z nich skupia się na jednym zagadnieniu związanym z językiem angielskim i jest to w zdecydowanej większości kwestia wymowy. Wszystko obrazuje fragmentami popularnych piosenek, filmów i seriali, a także okrasza swoistym poczuciem humoru. Wszystkie odcinki oglądam z dużym zainteresowaniem. Tym, którzy nie widzieli żadnego, polecam prześledzić całą playlistę. Największe, nadal niezapomniane, wrażenie uczynił na mnie odcinek #9. Dosłownie wywrócił mój świat do góry nogami!

2. Paulina Mikuła – Mówiąc inaczej
Tak jak Arlena opowiada o języku angielskim, tak Paulina przybliża zawiłości (i nie tylko) polskiego. Pokazuje jak poprawnie mówić w naszym pięknym języku. Rozprawia się z najpopularniejszymi błędami językowymi i objaśnia znaczenie słów, którym błędnie przyjęło się nadawać inny sens. Dodatkowo, co jakiś czas, publikuje odcinek z serii „Myśląc inaczej”, w którym opowiada o tym, co aktualnie ją zaintrygowało, zafrapowało czy co uznała za na tyle ciekawe, że chciałaby sobie o tym poopowiadać.
Polecam wszystkim, a szczególnie tym, którzy uważają, że mówią i piszą po polsku bezbłędnie. Niech zobaczą, jakże się mylą!

3. Paulina Chmielewska – Wredotek
Blog: wredotek.pl
Kolejny kanał na YouTube, który obserwuję z uwagą. I pochwalić się mogę, że znam właścicielkę osobiście (takie mam znajomości, ha!). Jak na razie Paulina opowiadała głównie o książkach, jednak z dobrego źródła wiem, że to się zmieni i kanał przestanie być tylko wybitnie „buktjubowy”. Chociaż nie wyobrażam go sobie bez recenzji. Tym bardziej, że Wredotek ma na swoim koncie książkowy patronat (o czym takie szare myszki blogowe jak ja mogą tylko pomarzyć). Znaczy to, że jednak wie, co mówi. Kiedy już pozytywnie opowiada o książce, to zapewniam Was, że chce się ją przeczytać.
Oprócz tego, że wiem o zmianach, słyszałam również, że Wiedźma wraca do ludzi i naładowana nową energią będzie się pojawiała częściej. Trzymajmy ją zatem za słowo i dodawajmy motywacji. Zdecydowanie zapraszam do obserwowania!

4. Wojtek Szumański
W zasadzie nawet nie wiem jak opisać tego… twórcę. Na pewno jest to w jakimś sensie artysta. Zajmuje się tworzeniem muzyki i tekstów do niej. Są to piosenki zabawne, lekkie, często prześmiewcze. A jeszcze lepsze od samych hitów są do nich teledyski, w tym te rysowane w… Paincie. W internecie największą furorę zrobiła„Ballada o cyckach” (wszystkie części), jednak ja osobiście najbardziej lubię Buzi buzi lub Dabi Dam Dam. Przesłuchane raz wpadają w ucho na cały dzień i ciężko się od nich uwolnić.
Większość piosenek ma na celu zabawienie słuchacza, część jest wichrzycielska („Piosenka o złym Mikołaju” jest najlepszą próbką), ale właściwie każda z nich to naprawdę kawałek dobrej muzyki. Ten fragment przykładowo mogłyby bez wstydu wykonywać wybitne gwiazdy rocka. Fascynują mnie też w dużej części słowa utworów, ponieważ niezły kawałek Wojtek potrafi stworzyć… z komentarza pod poprzednim filmem (jak tu).
Zapewne nie wszystko się Wam spodoba, ale polecam przesłuchać w wolnej chwili.

Pozostałe moje subskrypcje są, jak wspomniałam, zdecydowanie specjalistyczne. Nie chcę ich zatem przedstawiać Wam bez głębszego opracowania tematu. A zapewniam, że będę jeszcze o tym pisać. Mam więc do Was na koniec pytanie – czy moglibyście polecić mi jakieś inne ogólne kanały na YouTube, które subskrybujecie? Może macie takie, które według Was są godne uwagi?

 • No to mnie całkowicie rozłożyłaś na łopatki. Czytając wstęp sobie pomyślałam: ah jak ja bym chciała być w takim zestawieniu. Ale to nie ten poziom. Pewnie Arlena tam będzie, zobaczymy co jeszcze, bo cztery to jednak niewiele. I przy trzecim punkcie zonk. Serio te moje mierne materiały przyrównujesz do tego co robią np. Arlena i Paulina? Kochana… nawet nie wiesz jak mi miło i ile radości mi tym sprawiłaś. Jesteś niesamowita! <3
  Ale tak serio, serio… ja w takim zestawieniu? Eh… nie wierzę! :O

  A co do innych kanałów to hmmm… w sumie Paulina z Arleną, które wymieniłaś to też dość specjalistyczne, więc może Ewa z Red Lipstic Monster? Co prawda branża beauty, ale ona tak się tym jara, że cudownie się na to patrzy. Zobacz sobie także Kat Napiórkowska (https://www.youtube.com/user/heylove123x) – bardzo ładne "obrazki" tworzy. Albo Reżyser Życia (https://www.youtube.com/user/DANIELLO44). To mnie urzekło: https://www.youtube.com/watch?v=v2cdk0ZwZeM

  Pomyślę co jeszcze mogłabym polecić! 🙂

  A tymczasem raz jeszcze wielkie dzięki za uwzględnienie mnie w tak zacnym zestawieniu! <3

 • Books In Hands

  Jak słyszę piosenkę „Dabi Dam Dam” to już wiem, że żadna inna piosenka do końca dnia nie będzie w stanie wybić mi z głowy tej melodii i refrenu xD I co trzeba przyznać Wojtkowi Szumańskiemu to to, że głos ma naprawdę przyjemny dla ucha.

  Jeśli jesteś otwarta na nowości to polecam „A co my tu mamy?”, gdzie rozpakowywane są różne paczki, testowana zawartość a przy odrobienie szczęścia taką nową rzecz można wygrać dla siebie. Kociarze jednak muszą nabrać dystansu 😉
  Jak majsterkowanie i robienie czegoś z niczego to polecam ekipę z „5 sposobów na…” lub ich kobiecą stronę „Sprytne babki”. Można zaczerpnąć od nich wiele ciekawych pomysłów na wystrój, garderobę, zabawę czy nawet na kulinarne nowości.
  Sama jestem też na bieżąco z „Planetą faktów”, gdzie wiele ciekawostek i głupot dzisiejszego świata. Filmiki krótkie, a potrafiące wciągnąć.
  Z wielkim serduchem polecam również produkcje Grupy Filmowej Dawrin (na YouTube widnieją na kanałach „Archiwum Darwina” lub „G.F.Darwin”). Ich produkcje potrafią być o wszystkim i o niczym. Nie mniej zawsze poprawiają mi humor. Swego czasu na kanale Player.pl mieli swoją 6 odcinkową serię („Wielkie teorie Darwina”), którą również bardzo gorąco polecam!
  I to chyba tyle z takich ogólnych, reszta jest bardziej sprecyzowana. Daj znać jeśli zainteresuje się chociaż jedną strona. A może już znasz te strony? Jestem bardzo ciekawa Twoich odczuć 🙂
  – Ayer